web tasarimi nasil olmali

Web Tasarımı Nasıl Olmalı?

Günümüzde web tasarımı denildiğinde herkesin aklında çok çeşitli sorular oluşmakta. Ancak oluşan soruların dışında çoğu insanın kafasında web tasarımı hakkında yanlış algılar oluşmuş durumda bu yazımızda sizlerin aklında soru işareti oluşturulan konulara değinerek web tasarımı hakkında oluşturulmuş yanlış bilgi ve algıları yıkacağız.

Uzun yıllardır hayatımızda olan internet dünyası son zamanlarda iyice hepimiz hayatının merkezine yerleşti. Özellikle ticaret ile uğraşan, kendi işi ile uğraşan, girişim yapan veya kendisini tanıtmak isteyen herkesin gelişmek ve daha büyük kitlelere ulaşmak için bir internet sitesine olan ihtiyacı inkâr edilemeyecek kadar fazlalaştı. Ancak asıl önemli konu bir web sitenizin olmasındansa o sitenin işlevsel olmasıdır. Çünkü internette milyonlarca site, sayısız sayfa varken işletmenizin öne çıkması gerekmektedir. İşlevsel bir internet sitesine sahip olmayı da doğru bir web tasarımı ile sağlayabilirsiniz.

Bir sitenin tasarımı sanatsal bir çalışmadansa kullanıcı dostu, göz yormayan ve minimalist bir şekilde hazırlanılmalıdır. Doğru bir web tasarımı için bu alanda ayrıca bir tecrübeye ihtiyaç vardır ve standartlaşmış olarak kabul edilmese de web tasarımının kendi içerisinde barındırdığı kurallara hâkim olmak gerekmektedir. Demresa olarak 8 yıllık tecrübemiz ve profesyonel kadromuz ile sizlere doğru web tasarımını internetin sonsuz aleminde kaybolmanızı engelleyecek şekilde sizlerin zevki ile müşterilerin ihtiyaçlarını bir araya getirerek hazırlıyoruz. Şimdi sizlere aklınızdaki soruları yanıtlarken aynı zamanda doğru ve etkili web sitesi tasarımlarımızı nasıl yaptığımız anlatacağız.

Web Tasarımı Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Öncelikle bir web sitesi ve web tasarımı yaptırırken yaptırdığınız siteyi sadece müşterilerin değil sizin de sürekli olarak kullanacağınızı aklınızdan çıkartmamanız gerekir. Yani müşterilerinizin kullanım kolaylığının önemli olduğu kadar sizin kendi web sitenize ne kadar kolay hâkim olabileceğiniz ve istediğiniz değişiklikleri veya eklemeleri yapabiliyor olmanız da önemlidir. Çünkü sizin kendi sitenize verdiğiniz emek ile müşterilerinizin sizi bulması çok daha kolaylaşmaktadır. O yüzden sizin web sitenizin görünmeyen arka planındaki yüzünü ne kadar rahat kullandığınız çok önemlidir. Demresa olarak kendi yazdığımız alt yapı yönetim sistemi ile web sitenizin arka yüzüne çok rahat ve güvenli bir şekilde ulaşarak istediğiniz değişiklikleri saniyeler içinde yapabilir sitenize eklediğiniz her içeriğin ne kadar ilgi çektiği gibi küçük ama önemli detaylara rahatça ulaşabilir ve yönetim panelinizden her şeyi kolayca izleyebilirsiniz.

Web Tasarımı Müşterinize Göre Tasarlatın

Şimdi ise web sitenizin ve markanızın internette kolay bulunabilmesi ve müşterilerinizin sitenizde rahat bir şekilde vakit geçirebilmesi için bir web tasarımında beklemeniz gereken konulara gelelim.

Her web sitesi sahibinin ilk istediği şey Google arama motorunda en üst sıralarda görüntülenebilmektir. Bunu sağlamak için bir web sitesinde olmazsa olmaz şeyler vardır.

Bunlardan ilk ve en önemli konu web tasarımınızın hazır bir tema mı yoksa size özel tasarlanmış bir tema mı kullandığıdır. Yaptıracağınız web sitesi müşterilerden önce Google tarafından ziyaret edilecektir bu yüzden özel tasarlanmış bir tema kullanmak her açıdan daha avantajlıdır. Çünkü bildiğiniz üzere hayatta ilk izlenimler çok önemlidir ve doğru bir web tasarımı sitenizin ilk olarak Google algoritmasının ilgisini çekmeye yarayacaktır. Google algoritması hazır temalar ile yapılmış bir web tasarımı gördüğünde sitenin içeriğine bakmadan bu sitenin aynısından milyonlarca olduğunu düşünerek sizi ve web sitenizi çok daha zor tarayacaktır ve müşterileriniz sizi arattığında bulunmanız çok daha zorlaşır. Ancak size özel hazırlanmış bir web tasarım ile web sitesi yaptırdığınızda Google bunun farklı ve yeni bir site olduğunu algılayarak sizin sitenizi çok daha hızlı tarayıp sizin listenin üst sıralarına ulaşmanızı kolaylaştırabilmektedir.

Bu özel hazırlanmış web tasarımları HTML, CSS ve JavaScript gibi yazılım programlarının kombinasyonları ile kodlanarak oluşturulmaktadır. Yani web sitenizin tasarımının Demresa gibi alanında uzman yazılımcılar tarafından hazırlanması sizin için ve Google da oluşturacağınız ilk izlenim için büyük önem arz etmektedir.

Google arama motorunda reklam vermeden en üst sıralarında nasıl daha kolay çıkabileceğiniz hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Web Tasarımında Olması Gereken Standartlar Nelerdir?

Bir web tasarımından beklenmesi gereken diğer standartlar ise aşağıdaki gibidir:
  • Sayfanız müşteriler siteye girdiğinde hızlı bir şekilde açılabilmeli ve müşteriyi bekletmemelidir.
  • Site içeriğinde kullanılan materyallerin yapısı ve özgünlüğü çok önemlidir. Kopya olan her içerik Google tarafından görmezden gelinir. Aynı zamanda müşterilerin gözünde rakiplerinizden farklı olmanızı sağlar. Daha önce yapılmamış veya kullanılmamış içerikler hedef kitlelerinin ilgisini çeker.
  • İnternet dünyası sürekli güncelleme alan ve kendisini yenileyen bir yapıya sahiptir. Bu yüzden yaptıracağınız web sitesi ve web tasarımı sürekli olarak bu güncellemelere ayak uydurabilmelidir. Demresa olarak kullandığımız alt yapı sistemi ile sizin bu konuda kafa yormanıza gerek kalmadan güncellemeleriniz otomatik ve hızlı bir şekilde işlerinizi aksatmadan yapılmaktadır. Böylece bu interaktif dünyanın asla gerisinde kalmazsınız.
  • Web tasarımı yapılırken dikkat edilmeyen en büyük hatalardan birisi ise tasarımın cihazlara olan uyumudur. Web tasarımları bilgisayar üzerinden yapıldığı ve sizlere bilgisayar ekranında sunulduğu için web tasarımının cihazlara uyumu gözden kaçabilmektedir. Ancak artık çoğu insan bilgisayar dışında telefon, tablet gibi sürekli yanında taşıdığı akıllı cihazlar üzerinden alışveriş yapabilmek ya da internet sitelerini incelemek isterler. Bu yüzden tasarımın cep telefonlarında da çalışabilmesi gerekir. Demresa’ da yaptığımız her web tasarımı bilgisayar ekranı ile aynı anda cep telefonu gibi diğer akıllı cihazlarda da sorunsuz ve tasarımın yapısını bozmadan çalışacak şekilde yapılmaktadır.


Değerli ziyaretçi hazırlanmış olan bu içeriği okuyorsanız muhtemelen web tasarım firmalarını ve web tasarım paketlerini inceliyor olmalısınız. İzmir web tasarım ajansı olarak sizleri yazılım dünyasının en yeni bilgileriyle aydınlatmak ve yapmış olacağınız önemli seçimlerinizi kolaylaştırmaya çalıştık. İzmir web tasarım paketleri ve hizmetleri ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız!


Web sitenizin, sizin temel ve hak ettiğiniz iletişim hakkınızı barındırdığını unutmayınız!

Bir web sitesi tasarımı ile internete açılırken çalışacağınız firmanın sizinle iletişim becerisi ve temsil yeteneği, alan adınızın doğru kitlelere açılmasını sağlayacaktır.


web tasarımı nasıl olmalı